wczesne dzieciństwoKategorie: Eko i zdrowie Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 21481 |
Nadesłane przez: jasiumrowka dnia 25-07-2017 10:55
Rekuperator to dobry sposób, aby to zmienić.
Wiadomo – w domu ma działać wentylacja i w sposób ciągły usuwać wszelkie zanieczyszczenia powietrza.
Powietrze wpływa do wnętrza domu przez nawiewniki.
Inną kłopotliwą substancją jest para wodna, którą wytwarzamy oddychając, gotując, prasując czy susząc pranie.
Centrala wentylacyjna posiada wbudowany wentylator, dzięki któremu odbywa się przepływ powietrza do zaizolowanych termicznie kanałów.
Zjawisko odwróconego ciągu jest szczególne niepożądane w łazienkach i toaletach – napływ zimnego powietrza w tych pomieszczeniach może być dokuczliwy.
Dostępne sterowniki zapewniają utrzymanie stałego ciągu lub dopasowują obroty wentylatora do potrzeb pomieszczeń.
Dodatkowo w otworze wykonanym w ścianie dzielącej łazienkę i pokój dzienny zostanie zamontowany – uruchamiany zdalnie – wentylator.
Jeżeli kratki wyposażymy w przepustnice, będziemy mogli regulować ilość wywiewanego powietrza i ograniczać ją podczas dużych chłodów rekuperacja wentylacja.
Gdy z jakiegoś powodu ciąg słabnie, wirnik zwalnia – to sygnał dla układu automatyki sterującej nasadą, że wentylacja staje się za mało wydajna.
Współcześnie duże znaczenie ma także to, jakiej jakości powietrze trafia do naszego domu.
Stosowane wszędzie tam gdzie jest duże zapotrzebowanie na tlen.
Rekuperacja jest energooszczędną formą wentylacji pomieszczeń.
Rekuperator jest centralnym organem każdego układu instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.
Rekuperacja dosłownie oznacza odzyskiwanie energii.
Przewody te mają znaczną średnicę (co najmniej kilkanaście centymetrów wraz z izolacją, którą zaleca się stosować), więc trudno je ukryć w istniejących zakamarkach.
Należy zwrócić uwagę na to, że rekuperatory, bo tak nazywamy centrale z odzyskiem ciepła, wymuszają ilość przepływającego powietrza dzięki wentylatorom, zarówno nawiewnego jak i wywiewnego, a ich regulacja umożliwia dopasowanie wydajności systemu wentylacji do potrzeb domowników, jak również utrzymuje zalecaną intensywność wymiany powietrza.
W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni.
To od jego skuteczności zależy sprawność odzysku ciepła całego urządzenia, jak i całego systemu rekuperacji.
Analogicznie rekuperator jest urządzeniem odzyskującym energię cieplną.
Najbardziej zagęszczona siatka kanałów najczęściej położona jest na poddaszu nieużytkowym, i stąd schodzi na niższe kondygnacje domu.
Wybór systemu, którego rekuperator jest głównym elementem, nie jest sprawą prostą.
Nasada w wentylacji hybrydowej pracuje jako niskociśnieniowa.
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może zastąpić wentylację grawitacyjną, tradycyjnie stosowaną w domach i mieszkaniach.
Najwyższą osiągają centrale wentylacyjne z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła.
Straty ciepła przez otwory wentylacyjne, przy konwencjonalnym systemie wentylacji stanowią ponad połowę strat energii cieplnej domu.
Ważne, by nie sąsiadowało ono z ‘cichymi’ pomieszczeniami typu sypialnia czy pokoje dzieci: wentylatory rekuperatora emitują bowiem dźwięk.
To dlatego, że w wymienniku przeciwprądowym strumienie ułożone są równolegle względem siebie.
Zimą proces przebiega następująco: chłodne powietrze zaciągnięte z zewnątrz jest ogrzewane ciepłem zużytego powietrza wyciąganego z pomieszczeń.
W przypadku gdy rekuperator będzie za słaby, aby tłoczyć odpowiednią zaprojektowaną i niezbędną do uzyskania komfortu, ilość powietrza, pomieszczenia pozostaną niedostatecznie zwentylowane: będzie w nich duszno i nieświeżo.
W konsekwencji może się okazać iż pierwotnie „wydajne” urządzenie nie jest w stanie „przepchnąć” powietrza w kanałach wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń i nie zapewni nam prawidłowej wentylacji.
W wariancie wywiewnym wentylator usuwa zużyte powietrza na zewnątrz, a powstające podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz.
Zimne, które jest pobierane z zewnątrz oraz ciepłe – wywiewane z wnętrza domu.